Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Nazwa użytkownika: Hasło:
Strony: 1 2 3 »   Do dołu

Autor Wątek: sześcian o boku 45 OW  (Przeczytany 9909 razy)

bartolo

  • Ogromna gaduła
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 213
sześcian o boku 45 OW
« dnia: Grudzień 13, 2016, 17:58:12 17:58 »

Cześć,

po długiej nieobecności na forum, jak i kilkuletniej przerwie w akwarystyce przyszedł moment na odpalenie nowego szkiełka. nie mam jeszcze wszystkich gadżetów, ale postaram się opisać co mam, tudzież co mieć planuję ;)

Zbiornik: 45x45x45 (ok. 91L), szkło 6mm.
Akwarium zamówione na stronie http://www.akwaria.biz/ Dzisiaj zostało wysłane, więc liczę na to, że jutro będzie u mnie.

Oświetlenie: 1x Lampa HQI 70W
Do lampy planuję zrobić obudowę ze spienionego pcv, bo jak na razie wygląda strasznie szpetnie.

Filtracja: Kaskada Aquel Versamax FZN-2

Mam jeszcze korzeń. I tyle, zostały pytania i przypuszczenia;) poniżej:

1. Podłoże:
nie chciałbym tym razem kupować podłoża aktywnego. myślę, że zainwestuję w jakiś ciemny, drobny żwirek. tylko pytanie, czy mały Heniek i ewentualnie jakiś eleocharis byłyby w stanie się na nim utrzymać? dodam, że zamierzam podawać CO2 z butli, może jeszcze jakieś kulki gliniano-torfowe w podłoże? co myślicie? woda to będzie odstany kranowit.

2. Obsada:
planuję Krewetki Yellow, Razborki Boraras Brigitte, Otoski (jeśli pozwolą warunki wody, nie wiem jeszcze jakie będą parametry, przy zastosowaniu kranówki i żwirku...)

Byłoby mi niezwykle miło gdybyście doradzili mi w sprawie tego podłoża i roślin. W załączeniu zamieszczam zdjęcia korzenia i filtra ;)

[attachimg=1]


[attachimg=2]

Pozdrawiam!



Zapisane
"Człowiek człowiekowi wilkiem a zombie zombie zombie"

krist-off

  • Ogromna gaduła
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 115
Odp: sześcian o boku 45 OW
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 13, 2016, 20:37:00 20:37 »

Witam.
Gratuluję powrotu.
Skoro pytasz, odpowiadam.
Sporo światła Panie. Ale ok. Poka tą lampę. Może nie wygląda tak źle... poza tym piszesz, że chcesz do hqi obudowę zrobić. Z tego co wiem i pamiętam to lampy te są dość "ciepłe" i raczej większość osób montuje je dość wysoko i do odkrytych zbiorników. Upewnij się więc co do temperatur, bo latem możesz mieć problem.
Co do podłoża. Światła masz tyle, że będziesz musiał nawozić. Myślałeś o tym? Skoro podłoże aktywne odpada lub nie chcesz się w nie bawić, to możesz dać pod planowany żwir ziemię ogrodową. Do HT też się nada. W ziemię możesz wetknac też te kulki. Da Ci to spory rezerwuar składników pokarmowych dla roślin. Ale i tak przy takim świetle prędzej, czy później dopadnie Cię konieczność badania parametrów i stosowania nawozów.
Pozdrawiam.
Zapisane

bartolo

  • Ogromna gaduła
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 213
Odp: sześcian o boku 45 OW
« Odpowiedź #2 dnia: Grudzień 13, 2016, 22:04:13 22:04 »

Co do lampy, to wrzucę na razie zdjęcie poglądowe: http://obrazki.elektroda.net/33_1275578497.jpg
nie zamierzam pozbywać się tej czarnej obudowy, która jest widoczna na zdjęciu. zrobię taki klosz, do którego od wewnątrz przykręcę lampę ze zdjęcia. będzie miała jakieś 5-6cm do najbliższej ścianki. mam nadzieję, że nie stopi płyty. sama lampa będzie zawieszona jakieś 30-35cm nad taflą wody, więc mam nadzieję nie zrobić tam zupki.

Jasne, myślałem o nawożeniu, ale raczej coś do słupa wody. na początku CO2 z butli + potas a później zobaczymy. Jeśli chodzi o podłoże, to bardzo chciałbym spróbować z samym żwirkiem, ew. powtykać jakieś kulki. ziemia na pewno nie. jak nie żwirek, to myślę, że kupię jakieś gotowe podłoże, miałem kiedyś amazonie II i wszystko pięknie. no zobaczymy, rozważam jeszcze wszystkie plusy i minusy...

dzięki za opinię.
Zapisane
"Człowiek człowiekowi wilkiem a zombie zombie zombie"

marcin83

  • Ogromna gaduła
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 239
Odp: sześcian o boku 45 OW
« Odpowiedź #3 dnia: Grudzień 13, 2016, 22:13:24 22:13 »

 ;D
Zapisane

Doktor Zibior

  • Bardzo wygadany
  • ******
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 350
Odp: sześcian o boku 45 OW
« Odpowiedź #4 dnia: Grudzień 14, 2016, 09:04:54 09:04 »

Fajny rozmiar , fajny baniak będzie.
Jestem ciekaw jak Ci to wyjdzie.
70 W HQI na ok 70 parę litrów wody to dość sporo (odliczam podłoże i korzenia), mam nadzieję, że masz sporą wiedzę i doświadczenie bo zjedzą Cię wszelakie plagi egipskie.
Czy żwirek, czy aktywne podłoże i tak będziesz musiał nawozić, bo tak ilość światła spowoduje, że rośliny będą "jadły" jak szalone.
Gdy zdecydujesz się na żwirek odpuść sobie wszelakie kulki, osobiście szarpnął bym się tutaj na podawanie soli, obserwując rośliny możesz dawkować to co jest im potrzebne.
Jeżeli chcesz małego henia to zdecydowanie zanabyj odmianę Monte Carlo, łatwiejszy w uprawie i mniej problemowy (nie odrywa się od podłoże jak to heniek ma w zwyczaju).
Tak czy siak zasiadam i pilnie obserwuję Twoje poczynania.
Zapisane

bartolo

  • Ogromna gaduła
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 213
Odp: sześcian o boku 45 OW
« Odpowiedź #5 dnia: Grudzień 14, 2016, 14:56:17 14:56 »

Kierując się, po części Waszymi opiniami, po części swoim doświadczeniem, jednak zdecydowałem się na aktywne podłoże. Bo znam, bo miałem, bo rosło, bo tak naprawdę bardziej pasuję do roślin, jakie chciałbym mieć w akwarium. Bach! foto:

[attachimg=1]


Doktor Zibior - dzięki za cenne rady. jestem na etapie lektury o solach, bo z tego co pamiętam to w poprzednim akwarium podawałem tylko Easy Life ProFito + CO2 z butli.

Myślę, że w pierwszym tygodniu będę podawał CO2 + Potas a później zobaczymy. Muszę się doszkolić ;)
Zapisane
"Człowiek człowiekowi wilkiem a zombie zombie zombie"

k3vin

  • Ogromna gaduła
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 183
Odp: sześcian o boku 45 OW
« Odpowiedź #6 dnia: Grudzień 15, 2016, 08:43:54 08:43 »

Do lampy planuję zrobić obudowę ze spienionego pcv, bo jak na razie wygląda strasznie szpetnie.

W ten sposób pogorszysz w jakiś sposób chłodzenie lampy. Dodatkowo obstawiam, że tworzywo będzie się przypalać od temperatury. Na Twoim miejscu zdjął bym starą obudowę i zrobił nową estetyczną z aluminium.
Zapisane

bartolo

  • Ogromna gaduła
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 213
Odp: sześcian o boku 45 OW
« Odpowiedź #7 dnia: Grudzień 15, 2016, 09:29:58 09:29 »

hmm... pewnie masz rację. no, ale materiał już odebrany, więc spróbuję na razie tak jak pisałem wcześniej. solidnie to przetestuję i będę obserwował. dzięki, bo nie pomyślałem o tym. na zrobienie nowej obudowy z aluminium to ja chyba za cienka fajka jestem. W ostateczności zamontuję po prostu samą lampę, w tej obudowie w której jest i nie będę wydziwiał ;)
Zapisane
"Człowiek człowiekowi wilkiem a zombie zombie zombie"

Doktor Zibior

  • Bardzo wygadany
  • ******
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 350
Odp: sześcian o boku 45 OW
« Odpowiedź #8 dnia: Grudzień 15, 2016, 13:01:33 13:01 »

Od razu za cienka faja ...
Pierwsze co mi do głowy przyszło brodę szarpiąc
Zanabywasz ameliniową rurę o jakiejś tam pasującej Ci średnicy, przecinasz ją na pół i masz już profil lampy.
Wypełniasz ładnie boki, robisz podwieszenie i tadaaaam... ala ADA.
Cały czas zachodzę w głowę, co skusiło Cię na HQI???
Czemu Amazonia?? Jest teraz na rynku dużo podłoży aktywnych lepszych od ADA i w podobnych cenach, a nawet niższych.
Zapisane

bartolo

  • Ogromna gaduła
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 213
Odp: sześcian o boku 45 OW
« Odpowiedź #9 dnia: Grudzień 15, 2016, 18:06:56 18:06 »

Amelinową? Przecież tego nie pomalujesz ;) swoją drogą moje pierwsze oświetlenie akwarium było zrobione z plastikowej rynny zaślepionej z dwóch stron. muszę przyznać, że świetnie się sprawdzało.

Cytuj
Cały czas zachodzę w głowę, co skusiło Cię na HQI???

już spieszę z odpowiedzią: miałem okazję tanio kupić tę lampę, bo 70zł, używaną ze 2 miesiące. kusiło mnie na LEDy, ale zupełnie się na nich nie znam. Co prawda HQI też nigdy nie miałem, ale jestem ciekaw jak będzie. najwyżej zjedzą mnie plagi i zacznę od nowa ;)

Cytuj
Czemu Amazonia??

muszę przyznać, że nie zorientowałem się dostatecznie. Amazonie kiedyś miałem i wszystko rosło świetnie, nigdy nie miałem nawet najmniejszego glonka. uznałem, że wezmę sprawdzone. być może na dzień dzisiejszy jest coś lepszego.

Teraz nie ma co rozpaczać, zobaczymy czy to się uda odpalić. Na dzień dzisiejszy wygląda to tak:

[attachimg=1]
[attachimg=2]

Wczoraj wyczyściłem i wyparzyłem korzeń, wrzuciłem do akwarium i zalałem wodą. odpaliłem też kaskadę, żeby sprawdzić, czy działa. Dzisiaj po powrocie z pracy zauważyłem, że zmętniała mi woda. Pewnie od korzenia. W kaskadzie mam tylko gąbki na tą chwilę.
Zapisane
"Człowiek człowiekowi wilkiem a zombie zombie zombie"

bartolo

  • Ogromna gaduła
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 213
Odp: sześcian o boku 45 OW
« Odpowiedź #10 dnia: Grudzień 15, 2016, 18:10:45 18:10 »

Od razu wyjaśniam: korzeń nie jest zielony, tylko światło odbija się od zielonego styropianu, który leży pod akwarium ;)
Zapisane
"Człowiek człowiekowi wilkiem a zombie zombie zombie"

k3vin

  • Ogromna gaduła
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 183
Odp: sześcian o boku 45 OW
« Odpowiedź #11 dnia: Grudzień 15, 2016, 21:08:26 21:08 »

Na zrobienie nowej obudowy z aluminium to ja chyba za cienka fajka jestem.
Nikt Ci nie każe budować swojego warsztatu aby zrobić ładną obudowę ;) Ja bym poszedł w kierunku cięcia w CNC po czym prostym złożeniu obudowy z gotowych elementów.
Zapisane

bartolo

  • Ogromna gaduła
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 213
Odp: sześcian o boku 45 OW
« Odpowiedź #12 dnia: Grudzień 15, 2016, 22:55:54 22:55 »

heh, no pewnie ;) jak nie wyjdzie ze spienionym pcv, to będę myślał w tym kierunku.
Zapisane
"Człowiek człowiekowi wilkiem a zombie zombie zombie"

bartolo

  • Ogromna gaduła
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 213
Odp: sześcian o boku 45 OW
« Odpowiedź #13 dnia: Grudzień 31, 2016, 16:15:41 16:15 »

Witajcie!

Akwarium odpalone 23.12.2017

Tego dnia wszystko poskładałem do kupy: podłączyłem filtr, oświetlenie, grzałkę, co2, mniej więcej wszystko ustawiłem i... wyjechałem na święta :)

Tak to wyglądało tydzień temu:


z kąta:

[attachimg=1]

z jednego boku:

[attachimg=2]

z drugiego boku:

[attachimg=3]

Flora:
- ludwigia repens
- staurogyne repens
- rotala indica
- mały heniek
- eleocharis parvula
- pogostemon
- microsorium narrow i windelov
- mech

Oświetlenie:
Lampa 70W zawieszona 35cm nad akwarium (odległość od żarnika do tafli wody)
świeci się 6h dziennie (23-31.12)

Dzisiaj, po 8 dniach zastałem akwarium już w zupełnie innych barwach: woda zrobiła się lekko zielonkawa i wyparowało jej jakieś 10cm, na niektórych roślinkach pojawiły się ciemne, brunatne glony (nie jakieś ogromne ilości, microsoria, heniek, eleocharis, ludwigia zupełnie czyste, najbardziej ucierpiała staurogyne repens, pogostemon), szyby pokryły się lekko zielonymi glonami...

Na dzień dzisiejszy podmieniłem około 20 litrów wody, zmniejszyłem świecenie z 6 na 4,5 godziny a wygląda to teraz tak:


[attachimg=4]

[attachimg=5]

[attachimg=6]

cóż, myślę że zostawiając akwarium na ponad tydzień w pierwszych dniach jego funkcjonowania można się było tego spodziewać. proszę nie zwracajcie na razie uwagi na podłączenie co2, grzałki itp. wszystko zamontowałem na szybko, do co2 muszę dokupić jeszcze u-rurkę i jakieś sensowne przyssawki, bo te które mam absolutnie nie trzymają wężyka nawet w najmniejszym stopniu.

nie mierzyłem jeszcze parametrów wody. zrobię to zaraz po nowym roku, jak będę miał trochę czasu.

Oczywiście liczę na wszelkie słowa krytyki, porady i refleksje.

Pozdrawiam serdecznie, życzę szczęśliwego nowego roku a w nim (jak i w kolejnych latach) wszystkiego co najlepsze dla Was i dla Waszych baniaków ;)
Zapisane
"Człowiek człowiekowi wilkiem a zombie zombie zombie"

Tomek

  • Gaduła
  • ****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 63
Odp: sześcian o boku 45 OW
« Odpowiedź #14 dnia: Styczeń 11, 2017, 18:13:52 18:13 »

Jak tam rozwój sytuacji ??
Zapisane
Strony: 1 2 3 »   Do góry