Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Nazwa użytkownika: Hasło:
Strony: 1 2 3 4 »   Do dołu

Autor Wątek: 200l Potworky  (Przeczytany 13310 razy)

Radzimierz

  • Bardzo wygadany
  • ******
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 424
200l Potworky
« dnia: Luty 15, 2012, 19:23:23 19:23 »

Witam, jestem nowy na forum i chcę zaprezentować swój baniak. Jest to narazie skromne 200l które na wiosne zamieniam na 720l, z racji tego że ryby które posiadam, narazie młode, dorastają do niezłych rozmiarów. Obsada dobrana tak, by nie robiła sobie wzajemnie krzywdy.Starałem się trzymać klimatu afryki, ale jak zobaczycie później, zostałem oczarowany niektórymi okazami, i musiałem je mieć :)
Część techniczna:

Wymiary: 100x40x50

Filtracja: Kubełek TetraTec (700l/h) i wewnętrzny aquanel (320l/h)

Oświetlenie: Standardowe 2x30W

Podłoże: pisek kwarcowy ze składu budowlanego a pod nim ziemia ogrodowa do róż

Dekoracje: korzonki, patyki, liscie, szyszki olchy

Fauna:
 2xtrzciniak
 2xPimelodus Pictus
 3xWielopłetwiec Sengalski
 4xGurami dwuplamisty
 1x Zbrojnik niebieski
 1x Nożowiec chitala ornata
Flora:
 Echinodorus D' vall
 Vallisneria asiatica
 Vallisineria tortifolia
 Cryptocoryna wendtii Weinberg
 Egeria densa( moczarka)
 Hygrophilia glabra
 Pistia
 Anubias lanceolata
 Lotos Czerwony
 Echinodorus Reiner's Felix
 
Fotki:
Tak było na początku.

Maleńki Polypterus Senegalus


Następne zdjęcie ogólne po około miesiącu, proszę się nie sugerować datą na zdjęciach ponieważ ona ustawia się wobec swojego ''widzimisie''


Najbardziej płochliwa ryba w moim baniaczku :)


Jeden z trzciniaków podczas kolacji:)

Jeden z mniejszych wielopłetwców





Sumy pictusy, są strasznie ruchliwe, przez co bardzo ciężko jest zrobić w miare wyraźne zdjęcie. Tutaj są akurat po jedzonku więc na chwilę cupneły na piasku, szybki ruch po aparat, cyk i jest to chyba jedyna ich fotka w mojej galerii :)

Nożowiec chitala, strasznie szerooooooko otwiera paszczę, w przeciwieństwie do polypterusów które rozrywają pokarm, nożowce połykają go w całości:



Zapisane

erni1979

  • Ogromna gaduła
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 142
Odp: 200l Potworky
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 15, 2012, 19:30:53 19:30 »

Ładnie ładnie... Ale czym się kolego kierowałeś wybierając obsadę? Bo raczej nie warunkami i wielkością zbiornika.
Lepiej zacznij kompletować już coś większego bo daje Ci pół roku
Zapisane

Pavulon

  • Przyjaciele Forum
  • Bardzo wygadany
  • ******
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 1763
Odp: 200l Potworky
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 15, 2012, 19:33:13 19:33 »

Witaj, widać, że masz swój styl i upodobania. Ciekawe i rzadko spotykane zestawienie (przynajmniej dla mnie). Szykuj większe szkiełko zdecydowanie. Wizualnie całkiem przyjemnie- co do obsady i sprzętu to już kto inny Ci napisze 8) ;) pzdr
Zapisane

thomas516

  • Gaduła
  • ****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 91
Odp: 200l Potworky
« Odpowiedź #3 dnia: Luty 15, 2012, 19:36:34 19:36 »

faktycznie potwory, ręki bym tam nie włożył  :) :) :)
Zapisane

Radzimierz

  • Bardzo wygadany
  • ******
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 424
Odp: 200l Potworky
« Odpowiedź #4 dnia: Luty 15, 2012, 19:39:37 19:39 »

Jest to narazie skromne 200l które na wiosne zamieniam na 720l, z racji tego że ryby które posiadam, narazie młode, dorastają do niezłych rozmiarów. Obsada dobrana tak, by nie robiła sobie wzajemnie

Ryby jak kupiłem mialy pare cm.  Do czasu przeprowadzki chyba nię będzie im się działa krzywda :)
Zapisane

Radecki (Gymnothorax)

  • Przyjaciele Forum
  • Bardzo wygadany
  • ******
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 1301
Odp: 200l Potworky
« Odpowiedź #5 dnia: Luty 15, 2012, 20:14:46 20:14 »

Witaj!
Na początek gratuluję udanej aranżacji! :) Bardzo mi się podoba! :)
Co do obsady to wg mojej wiedzy nie musisz się spieszyć, bo senegalusy i trzciniaki nie rosną szybko. Wróć, nie wiem jak nożowiec, więc może i musisz :P Nie mniej uważaj aby nie przekarmiać bo polypterusy mają skłonność do zamieniania się w Airbus a300-600st :P Co do "końcowego" akwarium to radziłbym Ci sprzedać nożowca bo duży litraż jest potrzebny tylko dla niego, co więcej 720l to minimum dla niego. Polypterus senegalus i Trzciniaki nie rosną zwykle większe niż 30 cm, więc 450l już im wystarczy. Trzciniaki są także stadne, więc może dokup kilka i będzie w sam raz na planowane 720l :) Inne ryby traktowałbym jako tymczasowe ;) Swoją drogą patrząc na aranż akwarium zaproponowałbym Ci jakiegoś wężogłowa, np. channa gachua, z tym, że one jak dobiorą się w parę to innym rybom nie przepuszczą! Ale akwarium mógłbyś już nie zmieniać, bo rosną do 16 cm. To oczywiście moje sugestie a Ty rób jak Ci się podoba, choć "warto" nie męczyć ryb;)
Zapisane

Radzimierz

  • Bardzo wygadany
  • ******
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 424
Odp: 200l Potworky
« Odpowiedź #6 dnia: Luty 15, 2012, 20:33:13 20:33 »

Co do "końcowego" akwarium to radziłbym Ci sprzedać nożowca bo duży litraż jest potrzebny tylko dla niego, co więcej 720l to minimum dla niego.  Inne ryby traktowałbym jako tymczasowe ;)
Nożowiec gdy będzie miał powyżej 20 cm wędruje do akwarium na oko 3mx0,8mx0,8m widziałem tylko przelotem. Zmienie go na kilka sztuk xenomystus nigri, rosną do okolo 30cm
Cytuj
Inne ryby traktowałbym jako tymczasowe ;)
Oczywiście, obsada będzie się zmieniać wraz z rozmiarem pysków Polypterusów.
Cytuj
Swoją drogą patrząc na aranż akwarium zaproponowałbym Ci jakiegoś wężogłowa, np. channa gachua, z tym, że one jak dobiorą się w parę to innym rybom nie przepuszczą! Ale akwarium mógłbyś już nie zmieniać, bo rosną do 16 cm.

Channa, channa gdzie ja znajde takie potwory, szczerze to mi się podobają, tak jak ich temperament, widzialem gdzieś weżogłowy zjadające szczupaki ^^ Jak będzie postawione już większe to rozważe parke tych ryb w 200l :)
Zapisane

Maras

  • Przyjaciele Forum
  • Bardzo wygadany
  • ******
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 608
Odp: 200l Potworky
« Odpowiedź #7 dnia: Luty 15, 2012, 20:39:59 20:39 »

Super aranż ;]

Nie żen kitów i przestań tłumaczyć kupno dużego zbiornika obsadą. Obsadę można zmienić.  :)

Cholera, że też każdy akwarysta (łącznie ze mną) właśnie w ten sposób tłumaczy sobie "przymus' zmiany szkła na większe :D

Pozdrawiam i powodzenia;)
Zapisane

Radzimierz

  • Bardzo wygadany
  • ******
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 424
Odp: 200l Potworky
« Odpowiedź #8 dnia: Luty 15, 2012, 20:44:50 20:44 »

hehhe, nie tłumaczę tego obsadą, poprostu taki wymiar to moje marzenie, a marzenia są po to by je realizować, mam też plany co do paludarium nad zbiornikiem(zabudowanym) i jakimiś żabkami, a jak już się bawić to na dużą skalę, chciałbym też inne gatunki wielopłetwców, więc większe dno, jak najbardziej będzie potrzebne :))

a tak OT to nieźle aktywne forum, tyle odpowiedzi w tak krótkim czasie-szok, jeśli to nie problem, to zostanę tutaj dłużej :)
Zapisane

Maras

  • Przyjaciele Forum
  • Bardzo wygadany
  • ******
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 608
Odp: 200l Potworky
« Odpowiedź #9 dnia: Luty 15, 2012, 20:52:25 20:52 »

Potrzeba nam takich jak Ty :) Ludzi z wizją.
Zapisane

thomas516

  • Gaduła
  • ****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 91
Odp: 200l Potworky
« Odpowiedź #10 dnia: Luty 15, 2012, 20:54:08 20:54 »

popieram , jak już stawiać to porządne :D:D:D:D, ja swoje 160l zamieniłem na 300l z myslą że takie wystarczy,a teraz jak na nie patrzę to wydaje mi się małe i z chęcią wymienił bym na większe :D:D
Zapisane

Radecki (Gymnothorax)

  • Przyjaciele Forum
  • Bardzo wygadany
  • ******
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 1301
Odp: 200l Potworky
« Odpowiedź #11 dnia: Luty 15, 2012, 20:55:34 20:55 »

xenomystus nigri - piękna ryba! :)


Cytuj
Inne ryby traktowałbym jako tymczasowe ;)
Oczywiście, obsada będzie się zmieniać wraz z rozmiarem pysków Polypterusów.

Polypterusy nie karmione regularnie mogą zaatakować, skutecznie, ryby nie mieszczące się w pysku i zjeść je po kawałku, ale tak to plan jest gites ;)


Channa, channa gdzie ja znajde takie potwory, szczerze to mi się podobają, tak jak ich temperament, widzialem gdzieś weżogłowy zjadające szczupaki ^^ Jak będzie postawione już większe to rozważe parke tych ryb w 200l :)

Coraz łatwiej je znaleźć :) Jak się będziesz decydował to daj znać, chętnie pomogę! Sam mam już, i dopiero, 4 gatunki channa - zjawiskowe ryby! 200l dla tzw. dwarf channa, czyli tych do 20 cm będzie idealne! :) A co do zjadania szczupaków to zapewne Channa micropeltes, swoją drogą do akwarium minimum 2000 l wg mnie ;)

Cholera, że też każdy akwarysta (łącznie ze mną) właśnie w ten sposób tłumaczy sobie "przymus' zmiany szkła na większe :D

Ja tak właśnie sobie tłumaczę i dobrze mi z tym! :D A może to bardziej tłumaczenie dla mojej "żony"... :P
Zapisane

Radzimierz

  • Bardzo wygadany
  • ******
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 424
Odp: 200l Potworky
« Odpowiedź #12 dnia: Luty 15, 2012, 21:13:10 21:13 »

Tak mniej więcej sobie to wyobrażam:
1.Korytko, które robiło by za część paludarium i tło, w cieńszej częsci była by ziemia, patyki, korzenie, no taka imitacja brzegu rzeki.
2.Tło zrobione z korka/styropianu kolejna imitacja. Przed nią miejsce na rośliny/płazy.
3.Otwierana do góry pokrywa z pleksi, i oczywiście jakiś stelaż do którego przyczepione będzie HQI.
4.Sump. Wypełniony potężnym złożem biologicznym.
5.Podpory trzymające ''korytko'' w swoim miejscu.

Oczywiście jeśli macie jakieś rady/sugestie,zarówno co do estetyki jak i funkcjonalności chętnie wszystkiego wysłucham, narazie to jest to co mi siedzi w glowie, wiec pewnie troche ulegnie zmianie do czasu kupna szkiełka.
Zapisane

Maras

  • Przyjaciele Forum
  • Bardzo wygadany
  • ******
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 608
Odp: 200l Potworky
« Odpowiedź #13 dnia: Luty 15, 2012, 21:22:55 21:22 »

Myślę, że będziesz miał spory problem z zachowaniem realizmu styropianowych rzeczy.

Pokaż projekt oświetlenia. Czy silny strumień HQI nie będzie szkodliwy dla żabek?

P.S. Określenie "miejsce na płazy" brzmi świetnie :D
Zapisane

Radzimierz

  • Bardzo wygadany
  • ******
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 424
Odp: 200l Potworky
« Odpowiedź #14 dnia: Luty 15, 2012, 21:31:05 21:31 »

Myślę że poprzez użycie 3 HQI po 70w, rozproszeniu tego bardziej na wodę, a tylko kątem na paludarium, nie będzie problemu, pozatym w fazie końcowej ma być mocno zarośniete, wiec kolejna osłona.Trzeba szukać kompromisu. Tak samo myślałem o tym styropianie, więc może lepszy będzie korek? :)

Można też pokusić się o t5, jak wspominałem, wszystko jest jeszcze do przemyślenia.
Zapisane
Strony: 1 2 3 4 »   Do góry