Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Nazwa użytkownika: Hasło:
Strony: 1 2 »   Do dołu

Autor Wątek: Moje 126L - początki  (Przeczytany 6214 razy)

Zatara

  • Narybek
  • **
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 7
Moje 126L - początki
« dnia: Sierpień 19, 2012, 20:36:41 20:36 »

Witam wszystkich :-)
Jestem nowym formalnym użytkownikiem forum, chociaż nie ukrywam że poczytywałem sobie niektóre wątki szukając odpowiedzi na nurtujące mnie pytania- jako początkującego.
Zakładając moje akwarium wróciłem do "korzeni" mojego dzieciństwa, gdzie mój tato pasjonował się swoim 80 litrowym zbiornikiem (lata 80-te), upiększając go wszelkimi możliwymi sposobami - a nie było to proste.
Tęsknota za małym wodnym światem pozostała, przez wiele lat, aż w końcu postanowiłem zacząć od zbiornika 126L - teraz moje dzieci z zaciekawieniem pytają i obserwują ten "kawałek" natury w naszym domu - jak to wszystko potrafi się ułożyć...

Podparty wiedzą z neta , na początku sierpnia "wystartowałem" z nowym zbiornikiem - miałem do dyspozycji około 30 litrów "dojrzalej" wody.

Ogólnie o zbiorniku:
126L (80x35x45)
Podłoże - ziemia ogrodowa, substrat Tetra, żwir 2-4mm
Filtr AQUEL FAN-2 plus  (max 450l/h)
Grzałka - 100W (używana tylko zimą)
Oświetlenie - 2x18W


Obsada flora

Hydrocotyle tripartita
Staurogyne repens
Cabomba caroliliana
Egeria densa
Vallisneria spiralis
Hygrophila difformis
Hydrocotyle leulococephall
Hygrophila siamensis
Eleocharis acicualaris

Obsada fauna:
Glonojad (zbrojnik) złoty (albinos) x 2
Glonojad (ANCISTRUS HOPLOGENYS) x 2
Kirys albinos x 1
Kirys pstry x 2
Kirys spizowy x 1
Neon Inesia – 3
Danio pręgowany – 2
Brzanka cejlońska x 1
Razbora klinowa x 2

Aktualne parametry wody:

NO2 -0
NO3  -20mg/l
pH - 7,5
GH - 13

Dla lepszego wzrostu roślin daję: Planta mini oraz EasyCarbo.

Planuję zwiększyć oświetlenie aby umożliwić lepsze warunki dla roślinek - szczególnie dla
"trawnika" Cabomba caroliliana.

oto link do pierwszej galerii
https://picasaweb.google.com/102668084527128110694/AkwariumZatara?authuser=0&authkey=Gv1sRgCKiL1Ki-6MSr-QE&feat=directlink

jak już pisałem w temacie to dopiero początki, oby miłe :-)




Zapisane

Pavulon

  • Przyjaciele Forum
  • Bardzo wygadany
  • ******
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 1763
Odp: Moje 126L - początki
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpień 19, 2012, 20:49:55 20:49 »

Witaj, początki zwykle ciężkie- ale może u Ciebie miłe bedą :)
Cabomba  na trawnik- raczej nie, choć fajna roślinka...
Obsada też raczej niezbyt dobra. Po pierwsze: kiryski stadne- a Ty masz mieszankę po sztuce z każdych, trochę niezbyt. Podobnie reszta ryb- to są ryby, które trzyma się w większej grupie. Zdecyduj się na jedne i dokup ich jeszcze z 20szt. Resztę oddaj.
No i filtracja- zdecydowanie za słaba- pomyśl nad lepszym filtrem jeszcze przed zwiększeniem ławicy- od tego zacznij.
Co do wyglądu: jak Ci się podoba to OK. To Twoje szkiełko- nie przejmuj się opiniami innych na temat wyglądu. Ważne, ze masz zielsko :). pzdr
Zapisane

melkora

  • Bardzo wygadany
  • ******
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 680
Odp: Moje 126L - początki
« Odpowiedź #2 dnia: Sierpień 19, 2012, 23:44:08 23:44 »

Akwarium ogólnie ładne. Na mój gust dwa te zbrojniki ANCISTRUS HOPLOGENYS to troszkę dużo, bo potrafią osiągnąć 15cm do tego masz jeszcze 2 zbrojniki które też urosną,  reszta ryb jest stadna, więc jak radził Pavulon zostaw sobie 20 szt jednego gatunku.
Zapisane

Zatara

  • Narybek
  • **
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 7
Odp: Moje 126L - początki
« Odpowiedź #3 dnia: Sierpień 20, 2012, 05:00:55 05:00 »

Witaj, początki zwykle ciężkie- ale może u Ciebie miłe bedą :)
Cabomba  na trawnik- raczej nie, choć fajna roślinka...
Obsada też raczej niezbyt dobra. Po pierwsze: kiryski stadne- a Ty masz mieszankę po sztuce z każdych, trochę niezbyt. Podobnie reszta ryb- to są ryby, które trzyma się w większej grupie. Zdecyduj się na jedne i dokup ich jeszcze z 20szt. Resztę oddaj.
No i filtracja- zdecydowanie za słaba- pomyśl nad lepszym filtrem jeszcze przed zwiększeniem ławicy- od tego zacznij.
Co do wyglądu: jak Ci się podoba to OK. To Twoje szkiełko- nie przejmuj się opiniami innych na temat wyglądu. Ważne, ze masz zielsko :). pzdr

Cabombe nie myślałem jako o trawniku, po prostu ją wymieniłem jako roślinkę z dużymi wymaganiami świetlnymi.
Co do obsady to zgadzam się i jest zbyt rozstrzelona, planuję ukierunkować się na jeden stadny gatunek - neony  - ale powoli, małymi krokami.

Co do filtracji - piszesz że zdecydowanie za słaba - na jakiej podstawie? czy trzykrotna filtracja całej wody na godzinę jest niewystarczająca?  jeżeli tak to czy są jakieś przyjęte zasady, praktyczne i teoretyczne.
Zastanawiałem się nad filtrem zewnętrznym.
Zapisane

Pawel

  • Administrator
  • Bardzo wygadany
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 4823
    • Zachodniopomorskie Forum Akwarystyczne
Odp: Moje 126L - początki
« Odpowiedź #4 dnia: Sierpień 20, 2012, 05:31:45 05:31 »

Do takiego akwa to proponowałbym filtr FAN-3 z duza gabka jako filtr fizyczny + maly kubelek (np hw-302) jako filtracja biologiczna.
Zapisane
Dobry dyplomata improwizuje to, co ma powiedzieć oraz dokładnie przygotowuje to, co ma przemilczeć
Charles De Telleyrand-Perigord

Kalibabka

  • Ogromna gaduła
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 195
Odp: Moje 126L - początki
« Odpowiedź #5 dnia: Sierpień 20, 2012, 06:32:42 06:32 »

tło wymień na czarne albo niebieskie
Zapisane

Pavulon

  • Przyjaciele Forum
  • Bardzo wygadany
  • ******
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 1763
Odp: Moje 126L - początki
« Odpowiedź #6 dnia: Sierpień 20, 2012, 07:41:57 07:41 »

Witam, zauważ, że 450L/h to jest max tego filterka. Przy przybrudzeniu wkładów myślę, że sporo traci z tego. pzdr
Zapisane

Zatara

  • Narybek
  • **
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 7
Odp: Moje 126L - początki
« Odpowiedź #7 dnia: Sierpień 20, 2012, 09:58:33 09:58 »

Ale na jakiej podstawie twierdzenie że filtracja nie jest wystarczająca - w dużej mierze zależy to od obsady  (fauny i flory).

Czy są jakieś wyliczenia, teoretyczne założenia, że dla zbiornika o danej pojemności powinno się stosować filtr o takiej a nie innej wydajności?

Znów wrócę do korzeni - nie pamiętam dokładnie jakią wydajność miał filtr w akwarium mojego taty, ale była to zwykła gąbka nasadzona na rurkę ssącą - wszystko śmigało dobrze i nie było problemów z glonami, zakwitem wody, padaniem rybek itp...

Pytam bo uważam że wszelkie ewentualne instalacje i modyfikacje w akwa powinny być miarodajnie odniesione do potrzeb i konieczności :-)

Co do samej zasady to jest dla mnie jasne - filtracja mechaniczna i biologiczna...
 




Zapisane

Pavulon

  • Przyjaciele Forum
  • Bardzo wygadany
  • ******
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 1763
Odp: Moje 126L - początki
« Odpowiedź #8 dnia: Sierpień 20, 2012, 10:08:12 10:08 »

To są rady. Zrobisz jak uważasz. W o wiele mniejszych zbiornikach mam filtry o przepływie 300-350L/h i uważam, że są optymalne. Właśnie na tej podstawie daję Ci te rady :). Pytasz-- a my mówimy jak byśmy my to zrobili. Proste. Decyzja jest jednak Twoja 8) pzdr
Zapisane

Zatara

  • Narybek
  • **
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 7
Odp: Moje 126L - początki
« Odpowiedź #9 dnia: Sierpień 20, 2012, 10:53:41 10:53 »

OK. W każdym bądź razie dziękuję za rady - wiem że praktyka jest najlepszym doradcą.

Myślę że  w moim przypadku zewryfikuję to po uzyskaniu docelowej obsady - fauny i flory...

pozdrawiam,
Zapisane

Pawel

  • Administrator
  • Bardzo wygadany
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 4823
    • Zachodniopomorskie Forum Akwarystyczne
Odp: Moje 126L - początki
« Odpowiedź #10 dnia: Sierpień 20, 2012, 13:19:34 13:19 »

OK. W każdym bądź razie dziękuję za rady - wiem że praktyka jest najlepszym doradcą.

Myślę że  w moim przypadku zewryfikuję to po uzyskaniu docelowej obsady - fauny i flory...

pozdrawiam,

Jeżeli nie "obsada" zweryfikuje filtrację to pomiary jakości wody by mogły to zrobić oraz "straty" w obsadzie.
Niestety, ale w małych akwariach filtracja/nadfiltracja to konieczność, bo wahania parametrów są znacznie większe niż przy dużych akwariach.

Co do dobierania filtra mechanicznego, to powinien on mieć wydajność taką aby przynajmniej 5x na godzinę przekręcić całą wodę. Tak samo to co oryginalnie jest dodawane zwykle mija się z celem - najpraktyczniejszym zestawem jest po prostu głowica + duża gąbka filtracyjna, która przez swoją powierzchnię od razu może po pewnym czasie pełnić rolę filtra biologicznego.
Zapisane
Dobry dyplomata improwizuje to, co ma powiedzieć oraz dokładnie przygotowuje to, co ma przemilczeć
Charles De Telleyrand-Perigord

Radzimierz

  • Bardzo wygadany
  • ******
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 424
Odp: Moje 126L - początki
« Odpowiedź #11 dnia: Sierpień 20, 2012, 14:34:15 14:34 »

tak jak wyzej koledzy mówią :)  sam mam 350h/l  w 45 l i szczerze to dałbym troche mocniejszy gdybym mogł :)
Zapisane

Zatara

  • Narybek
  • **
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 7
Odp: Moje 126L - początki
« Odpowiedź #12 dnia: Sierpień 20, 2012, 14:36:28 14:36 »

Sprawdzam jakość wody regularnie - ale oczywiście to nie daje pewności że parametry będą stabilne.

Zakładając filtr przepływowy Aquafan2 założyłem uformowanie złoża biologicznego po około 30 dniach (dojrzały filtr) - czy to nie to samo co duża gąbka?
Wiem że im większa powierzchnia filtracyjna tym lepszy efekt.

Pytanie z tych praktycznych:
jakie roślinki najlepiej stabilizują parametry (szybki wzrost, redukcja NO3)?, przy niedużych wymaganiach?
na ile dodatkowe napowietrzanie pomaga? czytałem, że może usuwać co2

Zapisane

Radzimierz

  • Bardzo wygadany
  • ******
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 424
Odp: Moje 126L - początki
« Odpowiedź #13 dnia: Sierpień 20, 2012, 14:40:02 14:40 »

Pytanie z tych praktycznych:
jakie roślinki najlepiej stabilizują parametry (szybki wzrost, redukcja NO3)?, przy niedużych wymaganiach?
na ile dodatkowe napowietrzanie pomaga? czytałem, że może usuwać co2

U mnie swietnie wszystko wyciagały pistie, rosna szybko ale potrzebuja troche swiatła, u mnie rosły przy 60w jak swietlówka poszła to wszystkie padły,aha ! i nie moga miec mokrej powierzchni liscia bo poprostu sie zniszcza. Ja swoje akwaria napowietrzam tylko delikatnym ruchem tafli wody :)
Zapisane

husky z alaski

  • Bardzo wygadany
  • ******
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 433
Odp: Moje 126L - początki
« Odpowiedź #14 dnia: Sierpień 20, 2012, 16:02:10 16:02 »

Pytanie z tych praktycznych:
jakie roślinki najlepiej stabilizują parametry (szybki wzrost, redukcja NO3)?, przy niedużych wymaganiach?
na ile dodatkowe napowietrzanie pomaga? czytałem, że może usuwać co2

Ceratopteris siliquosa (Paprotnica)
rogatek
egeria densa
limnophila sessiliflora
Zapisane
Hau! Hau! Hauuu! Pozdrawiam
Strony: 1 2 »   Do góry