Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Nazwa użytkownika: Hasło:
Strony: 1   Do dołu

Autor Wątek: samica zbrojnika - biała plamka na skórze  (Przeczytany 4179 razy)

keilo

  • Narybek
  • **
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 12
samica zbrojnika - biała plamka na skórze
« dnia: Luty 12, 2014, 10:30:30 10:30 »

Witajcie!

Mam do końca niezidentyfikowany problem z samicą zbrojnika.

Aktualnie posiadam dwa dorosłe osobniki  (parka) i kilka młodych, które trzymam w akwarium wielogatunkowym wraz z rybami i krewetkami (red cherry). Kilka dni temu zauważyłem, że na skórze samicy pojawiła się biała plama o średnicy ok. 3-5 mm. Ciężko było to zaobserwować, bo samica większość czasu spędza w ukryciu (łupina kokosa między kamieniami i roślinami). Zapoznałem się z kilkoma artykułami i wygląda na to, że jest to jakaś choroba bakteryjna (fleksibakterioza?). Do leczenia tego tej choroby polecane są preparaty Sery, np. baktopur. Ewentualne leczenie musiałbym przeprowadzić w akwarium ogólnym, gdyż na pewno będę miał problem z odłowieniem samiczki. Akwarium mam dość mocno obsadzone roślinami i obawiam się, że przy próbie wyłowienia ryby musiałbym go mocno zdemolować. Z drugiej strony może przeleczenie przydałoby się wszystkim mieszkańcom akwarium.

Czy te preparaty można stosować bezpośrednio w akwarium? Czy są one bezpieczne dla innych ryb i krewetek? Czy podczas stosowania preparatu można używać normalnie filtra (mam filtr wewnętrzny z wkładem gąbkowym).  Czy przy takiej filtracji mogę stosować te preparaty, bo wyczytałem że trzeba je potem usunąć z wody przy pomocy węgla aktywnego. Przy moim filtrze wew. nie bardzo wiem jak miałbym to zrobić.

Proszę Was o pomoc w zidentyfikowaniu choroby i poradę jak to "coś" zwalczyć. Będę wdzięczny za każda poradę. Załączam zdjęcie poglądowe znalezione w necie. Plamka, którą ma mój zbrojnik jest podobna do tych na załączonym zdjęciu. Jest zlokalizowana mniej więcej jak ta w górnym kółku. Nie mogę nic więcej napisać, bo samica jest dość płochliwa, co uniemożliwia obserwację.

Pozdrawiam
Zapisane

Gawlinho

  • Gość
Odp: samica zbrojnika - biała plamka na skórze
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 12, 2014, 10:42:08 10:42 »

Wygląda na pleśń, grzyba. Kwaranntana, podnieść temperaturę wody. Możesz dodać nadmanganianu potasu tylko wiesz, ze wybije on wszystkie bakterie.
Zapisane

keilo

  • Narybek
  • **
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 12
Odp: samica zbrojnika - biała plamka na skórze
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 12, 2014, 11:07:39 11:07 »

Do jakiej wartości podnieść temp. wody? Aktualnie mam temp. ok. 25 stopni. Może jest jakiś inny sposób, środek, który będzie bardziej bezpieczny dla akwarium. Najłatwiej byłoby odłowić zbrojnika...
Zapisane

domcia920202

  • Bardzo wygadany
  • ******
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 755
Odp: samica zbrojnika - biała plamka na skórze
« Odpowiedź #3 dnia: Luty 12, 2014, 11:55:55 11:55 »

Odłów zbrojnika najlepiej do innego akwa z kryjowkami aby sie schowal i mial spokoj. Wode podkrec do 28 stopni i obserwuj. Chemia malo by dala i zabija bakterie ktore zbrojnik ma w przewodzie pokarmowym.
Zapisane

keilo

  • Narybek
  • **
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 12
Odp: samica zbrojnika - biała plamka na skórze
« Odpowiedź #4 dnia: Luty 12, 2014, 12:06:24 12:06 »

Temperaturę podniosę bez problemu. Gorzej będzie z kwarantanną w innym akwarium, gdyż nie posiadam takowego. Dlatego szukam sposobu na zaradzenie problemowi w zbiorniku podstawowym.
Zapisane

domcia920202

  • Bardzo wygadany
  • ******
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 755
Odp: samica zbrojnika - biała plamka na skórze
« Odpowiedź #5 dnia: Luty 12, 2014, 13:10:57 13:10 »

a co masz za ryby ? w tym akwa podstawowym?
Jak długo masz tego zbrojnika i kiedy pojawiły się plamy ? zastanów się co mogło się wydarzyć że ryba zachorowała... jakie masz podłoże ?
Jak nie masz innego akwa to w tym podkręć temperaturę -  na razie do 27stopni i obserwuj... zrób więcej kryjówek dla glonka aby miał spokój
Zapisane

keilo

  • Narybek
  • **
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 12
Odp: samica zbrojnika - biała plamka na skórze
« Odpowiedź #6 dnia: Luty 12, 2014, 13:33:53 13:33 »

W akwa mam kilkanaście bystrzyków amandy, sporo krewetek red cherry. Zbrojnik jest od startu akwarium, czyli ok 4 lat. Podłoże, żwirek drobnoziarnisty. Kryjówek ma sporo, kokos, korzenie, dużo roślin. Plamkę (jest jedna, 3-5 mm) zauważyłem kilka dni temu kiedy samica wyszła na żer. Samica jest dość płochliwa i chowa się w kryjówce. Może przez samca... :) Załączone foto jest poglądowe, znalezione w necie. Coś podobnego do tych plam ma mój glonek.
Zapisane

Gawlinho

  • Gość
Odp: samica zbrojnika - biała plamka na skórze
« Odpowiedź #7 dnia: Luty 12, 2014, 14:03:37 14:03 »

Bakterie grzybów czy pleśni cały czas sa w wodzie. Gdy pojawia się odpowiednie warunki np niska temperatura wody, zranienia, brud to się odbija na rybach.
Zapisane

keilo

  • Narybek
  • **
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 12
Odp: samica zbrojnika - biała plamka na skórze
« Odpowiedź #8 dnia: Luty 12, 2014, 14:17:59 14:17 »

Jakiś czas temu miałem niewielkie skoki  temp., wtedy miała wartość ok. 24 stopni. Czy to mógłby być powód? Jeżeli chodzi o czystość w akwa, to tu jestem spokojny. Akwarium czyszczę i podmieniam wodę co tydzień.
Zapisane
Strony: 1   Do góry