Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Nazwa użytkownika: Hasło:
Strony: 1   Do dołu

Autor Wątek: Paletka pływa do góry nogami  (Przeczytany 8226 razy)

armon

  • Gaduła
  • ****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 71
Paletka pływa do góry nogami
« dnia: Luty 22, 2014, 13:08:57 13:08 »

Witam ;

Mam problem z jedną z moich paletek - od trzech tygodni przewraca się na boki , pływa w pionie i do góry nogami .
Nie wiem co może być przyczyną - reszta obsady wygląda OK . Przełożyłem cyrkowca do mojego drugiego akwa 80l służącego mi jako tarlisko bo nie wiem czy to coś zaraźliwego . Poszukałem w necie trochę info na ten temat , ale nie znalazłem żadnych konkretów ....znalazłem dwie porady - jedna z metronidazolem - podawałem wg.przepisu - zero zmiany , druga diagnoza stawiała na możliwe zatrucie bakteryjne i kurację preparatem FMC Tropicala - również to też nie pomaga.... może to jakaś choroba pęcherza pławnego...sam nie wiem...
Czy ktoś miał taki przypadek ?
Zapisane
Pozdrawiam

armon

armon

  • Gaduła
  • ****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 71
Odp: Paletka pływa do góry nogami
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 22, 2014, 16:24:49 16:24 »

dodatkowe info wymagane przy tego rodzaju tematach :


I-Akwarium
- pojemność litrów  200L
- jak długo akwarium funkcjonuje - 4 lata
- rodzaj akwarium (roślinne, sterylne) - trochę korzeni, żwirek wulkaniczny JBL , kilka anubiasów
-obsada (wymień ilość ryb,wielkość).. 7 paletek 15 cm , opaczek 12 cm, zbrojik niebieski 18cm, 5 kirysków pstrych + 5 piskorków


II-Sprzęt w akwarium
-rodzaj filtracji..mechniczna+ biologiczna - kubełek Tetra EX 1200 + wew.Eheim Pick Up 200
-rodzaj wkładów filtracyjnych - biobale, gąbka,zeolit , ceramika
-jak często czyszczone - kubełek jest z prefiltrem także raz na 6 miesięcy , Ehehim co 2 tygodnie
-grzałki - 1 szt JBL S-200
-co2..brak
-napowietrzanie.. JBL pro-silent podłączony drobny kamień 20 cm


III-Woda
-kwasowość (pH)..6,8
-azotyny (NO2)..0
-azotany(NO3)..10
-temperatura wody..29 C
-jak często podmieniana..co tydzień 40%
-w jaki sposób przygotowywana..kranówka odstana kilka godzin podgrzana do 20 %


IV-Czym karmione
-jakim pokarmem..przeważnie płatki i granulki  Dalio PluS , co kilkanaści dni serce wołowe - kupny mix
-jak często.. dwa razy dziennie - rano i wieczorem


V-Zachowanie ryb oraz wygląd Wymień wszelkie zmiany  odstające od normy
-zmiany na skórze,otrzepywanie,trudności w oddychaniu,konwulsje,płochliwość,brak pobierania pokarmu itp..

VI-Dokonywane zmiany w ostatnim czasie
-zakup rośli..nie
-zakup ryb..nie
-czy była kwarantanna..nie
-zakup nowej dekoracji (korzenie,podłoże,itp)..nie

VII-Czy leczyłeś ryby,bądz leczysz
-jakim specyfikiem.. nie
-jak dawno.. nie dotyczy
-jaka dawka.. nie dotyczy

Zapisane
Pozdrawiam

armon

adriaco

  • Bardzo wygadany
  • ******
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 2514
Odp: Paletka pływa do góry nogami
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 22, 2014, 22:29:03 22:29 »

Paletki dosc czesto traca "rownowage" jak dostana zapalenia pecheza plawnego , choroba niestety nieuleczalna , co do objawow ktore podales w opisie szczegulowympodejrzewal bym plaznice badz nicienie na ktore metro nie dziala . Mozna sprobowac Prazi w postaci tabletek drontal , pratex , cestal chos zeby byc na 100% pewnym wypadalo by zrobic badania pod mikroskopem.
Podejrzana sprawa jest to ze nic nowego do akwa nie przyniosles choc dyski potrafia z robalami dosc dlugo zachowywac sie normalnie a w chwili oslabienia pasozyty zaczynaja robic swoje.
Zapisane
300L Palety,128L Nature,42L Cube Iwagumi

armon

  • Gaduła
  • ****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 71
Odp: Paletka pływa do góry nogami
« Odpowiedź #3 dnia: Luty 23, 2014, 08:41:10 08:41 »

Drontal to lek dla kotów chyba - jak go podać i w jakich proporcjach ?rozpuścić w akwa ,czy też np. w płatkach ? zanim to zrobię chcę przynajmniej kilka dni odczekać i podawać witaminki , bo nie chcę dobić mojego paleciaka....nie zauważyłem żadnych objawów robali ani nicieni - mam świadomość że można przywlec coś ze sklepu - dlatego nic nowego nie kupuję , ostatnie uzupełnienie obsady to było ponad rok temu i były to piskorki. Roślinki ostatnio kupowane też ładnych parę miesięcy temu  i zawsze robię kwarantannę w moim małym akwa.....
Zapisane
Pozdrawiam

armon

adriaco

  • Bardzo wygadany
  • ******
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 2514
Odp: Paletka pływa do góry nogami
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 01, 2014, 21:22:39 21:22 »

Kurde zle zinterpretowalem opis zachowania ryb i przyklad wziolem za objaw , wiec stawiam na problemy z pechezem.

Jak tam ryba ?
Zapisane
300L Palety,128L Nature,42L Cube Iwagumi

armon

  • Gaduła
  • ****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 71
Odp: Paletka pływa do góry nogami
« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 01, 2014, 21:33:39 21:33 »

no żyje jeszcze - pobiera pokarm i nawet goni nowo urodzone gupiki,które umieściłem w tym akwa ....ale niestety dalej jest cyrkowiec - przewraca się do okola  własnej osi ....zaprzestałem dawania leków , jest pod działaniem multiwitaminy,podmiana wody co tydzień 30 %...co robić dalej - nie wiem . ..pytałem się ostatnio w zoo sklepie - radzili mi uśmiercić rybkę , ale mi szkoda  :(....może jej przejdzie za jakiś czas..... 
Zapisane
Pozdrawiam

armon

adriaco

  • Bardzo wygadany
  • ******
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 2514
Odp: Paletka pływa do góry nogami
« Odpowiedź #6 dnia: Marzec 01, 2014, 21:42:44 21:42 »

A ile lat ma ta ryba , u mnie ostatnio podczas przeprowadzki musialem moje dyski przetrzymac w piwnicy i ktos odlaczyl prad , temperatura spadla do 17oC  >:( winnych nie zlapalem , ryby oprocz jednej ktora dostala zapalenia pecheza i po miesiacu odeszla do krainy wiecznej amazoni.
Niestety czasami trzeba byc twardym i pomoc rybie w przejsciu do lepszego miejsca  ;)
Zapisane
300L Palety,128L Nature,42L Cube Iwagumi

armon

  • Gaduła
  • ****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 71
Odp: Paletka pływa do góry nogami
« Odpowiedź #7 dnia: Marzec 01, 2014, 21:50:15 21:50 »

Mój rybek jest stosunkowo młody - ok. 8 miesięcy , chociaż jestem wędkarzem i niejednemu leszczowi dałem po głowie , jakoś nie mam sumienia go uśmiercić ...:((
Zapisane
Pozdrawiam

armon

Characidae

  • Ogromna gaduła
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 132
Odp: Paletka pływa do góry nogami
« Odpowiedź #8 dnia: Marzec 31, 2014, 23:09:22 23:09 »

Podnieś temp. do 35 stopni, dobrze napowietrzaj, nic na razie nie lej do akwa i wyjmij te gupiki bo się ugotują. Tak na marginesie to trochę mało miejsca mają te dyski w 200l i troszeczkę masz zbieraninę ryb w tym akwa.
Pozdrawiam
Zapisane
Chrońmy Przyrodę

armon

  • Gaduła
  • ****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 71
Odp: Paletka pływa do góry nogami
« Odpowiedź #9 dnia: Kwiecień 06, 2014, 07:45:27 07:45 »

Co da podniesienie temperatury do 35 st ? nie ugotuje się ?
Zapisane
Pozdrawiam

armon

Characidae

  • Ogromna gaduła
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 132
Odp: Paletka pływa do góry nogami
« Odpowiedź #10 dnia: Kwiecień 06, 2014, 09:36:35 09:36 »

Co da podniesienie temperatury do 35 st ? nie ugotuje się ?
Nie, nie ugotuje się
Zapisane
Chrońmy Przyrodę
Strony: 1   Do góry