Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Nazwa użytkownika: Hasło:
Strony: 1   Do dołu

Autor Wątek: Wyłupiaste oko barwniaka.  (Przeczytany 4987 razy)

nowyrybek

  • Gość
Wyłupiaste oko barwniaka.
« dnia: Listopad 08, 2014, 10:52:55 10:52 »

Nie wiem czy w dobrym miejscu wątek. Od kilku dni samiec barwniak czerwonobrzuchy ma bardzo opuchnięte oko. Ta opuchlizna przechodzi na pyszczek. Dodatkowo jest bardzo czerwony i często pływa przy powierzchni wody (tylko on). Jak włączę napowietrzanie to spływa na dno i normalnie pływa, tylko mam wrażenie, że nie widzi na to oko.
Jest w trakcie odchowu trzeciej serii maluchów i jest trochę agresywny tzn. przegania inne rybki. W akwarium są też gurami, które w tym czasie się tarło.
Mam nadzieję, że się poprztykał się z gurami a nie wywiązała się infekcja. Jeżeli infekcja to co mam zrobić?
Zapisane

Tomasz

  • Ogromna gaduła
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 213
Odp: Wyłupiaste oko barwniaka.
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 08, 2014, 12:14:13 12:14 »

pasożyt tylko nie pamiętam nazwy
Zapisane
Whitewater

CookieMonster

  • Rozgadany
  • ***
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 21
Odp: Wyłupiaste oko barwniaka.
« Odpowiedź #2 dnia: Listopad 08, 2014, 12:47:38 12:47 »

Na moje oko to bardziej wytrzeszcz oczu niż opuchlizna, jeśli tak to może być posocznica, ale trudno powiedzieć. Bo taki objaw może występować przy wielu chorobach.
Zapisane

CookieMonster

  • Rozgadany
  • ***
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 21
Odp: Wyłupiaste oko barwniaka.
« Odpowiedź #3 dnia: Listopad 08, 2014, 12:58:16 12:58 »

A ryba normalnie przyjmuje pokarm, czy ma wzdęte ciało ?
Zapisane

nowyrybek

  • Gość
Odp: Wyłupiaste oko barwniaka.
« Odpowiedź #4 dnia: Listopad 08, 2014, 14:48:15 14:48 »

Je normalnie,nie jest wzdęta, opiekuje się maluchami, odpędza brzanki.
Zapisane

mmbb18

  • Narybek
  • **
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 13
Odp: Wyłupiaste oko barwniaka.
« Odpowiedź #5 dnia: Listopad 08, 2014, 15:09:13 15:09 »

Swego czasu moja tęczanka neonowa miała podobnie spuchnięte oko i niestety po jakimś czasie zdechła. Próbowałem ją ratować stosując kąpiele długotrwałe w Baktoforte w sosbnym zbiorniku, ale nie przyniosły one pożądanego skutku. Dodam jeszcze że do samego końca normalnie pobierała pokarm i nie spuchła (co mogłoby świadczyć o posocznicy).
Zapisane

CookieMonster

  • Rozgadany
  • ***
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 21
Odp: Wyłupiaste oko barwniaka.
« Odpowiedź #6 dnia: Listopad 08, 2014, 17:23:07 17:23 »

Jeśli jest to infekcja bakteryjna to możesz spróbować kuracji przy użyciu ziela świetlika ( na 50l wody daję się 2 łyżki) Pakujesz to w mały woreczek i do kaskady, albo zawieszasz przy wylocie filtra, ale najlepiej byłoby Rybę przenieść do osobnego zbiornika i tam leczyć. Można również zrobić kąpiel w nadmanganian potasu (KMnO4) można go dostać w saszetkach w postaci opiłków. Obie rzeczy powinni mieć w aptece. Bierzesz mały pojemnik np. 2 litry i dodajesz 2-3 opiłki nadmanganian potasu. Kolor wody po  KMno4 powinien bladoróżowy. Jak jest mocnorózowy lub wpada w fiolet to znaczy że dałeś za dużo. Ja to infekcja bakteryjna oka to najlepiej zastosować obie metody.
Zapisane

nowyrybek

  • Gość
Odp: Wyłupiaste oko barwniaka.
« Odpowiedź #7 dnia: Listopad 08, 2014, 17:44:14 17:44 »

CookieMonster dziękuję i tak zrobię. Akurat kalia i świetlik jest u mnie.
Zapisane

mmbb18

  • Narybek
  • **
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 13
Odp: Wyłupiaste oko barwniaka.
« Odpowiedź #8 dnia: Listopad 08, 2014, 17:50:30 17:50 »

Z ziołami świetlika należy postępować ostrożnie i nie stosować ich w zbiorniku z krewetkami. Są one na wrażliwe na jego działanie i może doprowadzić do zgonu. Wiem co piszę, gdyż niestety, doświadczyłem tego na swojej obsadzie.
Zapisane

nowyrybek

  • Gość
Odp: Wyłupiaste oko barwniaka.
« Odpowiedź #9 dnia: Listopad 08, 2014, 17:53:38 17:53 »

Krewetek nie mam. Czy zamiast świetlika może być 1/3 szklanki wywaru z herbaty?
Zapisane

mmbb18

  • Narybek
  • **
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 13
Odp: Wyłupiaste oko barwniaka.
« Odpowiedź #10 dnia: Listopad 08, 2014, 19:51:26 19:51 »

Herbata zdecydowanie odpada!Musi być wywar z świetlika i to bez żadnych dodatkowych składników.
Zapisane

nowyrybek

  • Gość
Odp: Wyłupiaste oko barwniaka.
« Odpowiedź #11 dnia: Listopad 11, 2014, 18:35:05 18:35 »

Niestety samiec barwniak zdechł. Padły też dwa gurami złote, przy czym tutaj nic nie wskazywało, że im coś jest -żadnych zewnętrznych objawów choroby, pływały, jadły, samiec kilka dni temu tworzył gniazdo. Liczba centymetrowego narybku barwniaków od dwu tygodni się nie zmienia.Samica wygląda.  Sądzę, że parametry wody w akwa są ok, co jakiś czas mierzę je w sklepie, teraz testem paskowym JBL. Jutro zaniosę próbki wody do zbadania.
Tydzień temu zrobiłem sporą podmianę wody (ok 45%), kubełek był czyszczony miesiąc temu.
Teraz widzę biały drobny pył unoszący się w wodzie i jakby plama, błonka na powierzchni wody. Podłączyłem wewnętrzny filtr, żeby to ściągał.
Podobny pył widzę też w drugim akwarium.
Co to może być? Pierwotniaki?
Zapisane
Strony: 1   Do góry