Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Nazwa użytkownika: Hasło:
Strony: 1 2 3 »   Do dołu

Autor Wątek: Nie daję sobie rady z glonami..........  (Przeczytany 9386 razy)

kukis1981

  • Gaduła
  • ****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 51
Nie daję sobie rady z glonami..........
« dnia: Marzec 25, 2015, 17:58:52 17:58 »

Witam, mam problem z glonami, po pierwsze na pewno z nazwą więc proszę Was o pomoc.
Wszystko było dobrze aż do momentu kiedy przerwałem podawanie nawozów, od dwóch tygodni je wznowiłem jednak innej firmy i widzę że nie ma żadnej poprawy. Podmiana wody jest częstsza i większa ale też nie pomaga. Nie podaję Co2. Tylko mokro, makro, węgiel w płynie i przy podmianie wody potas.
Proszę o pomoc.......
Zapisane

akwariumdlakazdego

  • Gość
Odp: Nie daję sobie rady z glonami..........
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 25, 2015, 18:04:59 18:04 »

Brak równowagi w wodzie. Jakie światło i ile? Brak CO2.  Kombinuj metoda prob i błędów i kategorii nawożenia i światła.
Zapisane

kukis1981

  • Gaduła
  • ****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 51
Odp: Nie daję sobie rady z glonami..........
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 25, 2015, 18:18:38 18:18 »

http://www.zoolight.pl/product-pol-1285-AquaLux-LED-150-WHITE-.html Mam jedną taką belkę,  miałem dwie, ale jedną wyciągnąłem bo było zdecydowanie za jasno. Do tego jeszcze mam belkę z dwoma świetlówkami 39W. Świece po 7 godzin dziennie. Może te nawożenie co kupiłem z neta ma również wpływ???? Wiem że nie mam Co2 domyślam się że może to być największy problem, tylko pytanie odstawowe jeżeli zdecyduję się na nie czy zda to egzamin????
Zapisane

xyz

  • Gaduła
  • ****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 51
Odp: Nie daję sobie rady z glonami..........
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 25, 2015, 18:28:30 18:28 »

Małe te fotki, a ja mam wzrok już dość słaby :-)
Ale jak na moje oko to:

Rhodophyta - krasnorosty, szantrasje
Charakterystyka:
brunatno-purpurowe pędzelki porastające wolno rosnące rośliny, kamienie, korzenie, ściany akwarium w pobliżu dna, żwir w rogach akwarium, elementy wyposażenia akwarium (najczęściej wyloty filtra). Osiągają długość do 6 mm, chodź zdarzają się okazy przekraczające 1 cm.
Przyczyny występowania:
- tzw. "stara woda", czyli woda bogata w kwasy organiczne pochodzące z metabolitów ryb i rozkładu roślin (COD).
- przenawożenie żelazem
- bardzo często krasnorosty występują w akwariach z nieodpowiednią filtracją wynikającą z niedostatecznej mocy filtracyjnej (np. sam filtr wewnętrzny na akwarium 150l) lub słabym rozwojem bakterii nitryfikacyjnych w filtrze.
- niedobór CO2 wywołany brakiem dozowania dwutlenku węgla do wody lub słabą cyrkulacją wody w akwariach zasilanych CO2 (za słaby filtr)
- nieodpowiednie parametry wody (zbyt twarda woda)

Zwalczanie:
- 3-4 krotne dawki preparatu "CO2 w płynie" powodują uszkodzenie krasnorostów bez negatywnego wpływu na rośliny i zwierzęta w akwarium
- odlanie wody z akwarium i posmarowanie powierzchni porośniętych przez krasnorosty pędzelkiem nasączonym w preparacie ADA Phyton Git
Czytaj więcej w artykule: zwalczanie krasnorostów przy pomocy preparatu ADA Phyton Git

Zapobieganie:
Regularne podawanie preparatu tzw. "CO2 w płynie" (równolegle z nawożeniem dwutlenkiem węgla w formie gazowej)
Należy monitorować wodę przy pomocy testów COD, informujących o stopniu zanieczyszczenia wody.
Warto wprowadzić do wody dodatkowe szczepy bakterii nitryfikacyjnych oraz zadbać o regularne nawożenie dwutlenkiem węgla
Zmiękczenie wody do podmian poprzez zastosowanie filtra odwróconej osmozy (RO)
Stosowanie lampy UV w systemie ciągłym, która zabija zarodniki glonów rozprzestrzeniające się w wodzie.


Daj większe fotki,
jakie nawozy i ile tego podajesz?

kukis1981

  • Gaduła
  • ****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 51
Odp: Nie daję sobie rady z glonami..........
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 25, 2015, 18:47:42 18:47 »

Jeżeli chodzi o nawozy to zakupiłem je tutaj http://allegro.pl/kompletny-zestaw-nawozow-mikro-makro-co2-mega-i4995087198.html Podeję je według opisu, węgiel w płynie nawet więcej
Przeczytałem ze może być problem z filtracją w swoim 375 litrowym baniaku mam dwa zewnętrzne filtry tetra ex 1200 i jbl green line 901.
Nie mam pojęcia jak mogę wstawić większe fotki, sorki.
Zapisane

akwariumdlakazdego

  • Gość
Odp: Nie daję sobie rady z glonami..........
« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 25, 2015, 18:58:44 18:58 »

Filtracja tez może być problemem ale przez niewłaściwe nawożenie czegoś w wodzie masz za duzo. Pomyśl może nad rozbiciem mikro i makro. Ja uzywam żelazo i potas. Dodatkowo przy konkretnych objawach uzupełniał azotem i fosforem. Dodatkowo do gazu leje węgiel płynny. Przyciemnij baniak, zakup kosiarki, amanki, molinezje. Odstaw nawozy i zacznij pomału obserwujac - najlepszy sposob.:-)
Zapisane

tombo77

  • Bardzo wygadany
  • ******
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 346
Odp: Nie daję sobie rady z glonami..........
« Odpowiedź #6 dnia: Marzec 25, 2015, 19:05:42 19:05 »

Fotki małe ale wydaje mi się że masz glony nitkowate zielenice i sinice.Zasłoń cały zbiornik na 3-5 dni, do tego duże podmiany wody co 2 dni 40%, nie nawozić, nie karmić ryb. Jeżeli zastosujesz się to tych wskazówek gwarantuje że glony znikną.
Zapisane

xyz

  • Gaduła
  • ****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 51
Odp: Nie daję sobie rady z glonami..........
« Odpowiedź #7 dnia: Marzec 25, 2015, 19:07:16 19:07 »

Większe fotki w większej rozdzielczości.
Ja mam dość słaby wzrok :-(

Odnośnie tych nawozów, ogranicz do 1/3 ilość przez 2-3 tygodnie.
Te ilości są bardzo mocno przesadzone.

Jeszcze napisz jakie podłoże w akwarium i czy robiłeś testy wody?
NO2
NO3
PO4

xyz

  • Gaduła
  • ****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 51
Odp: Nie daję sobie rady z glonami..........
« Odpowiedź #8 dnia: Marzec 25, 2015, 19:11:20 19:11 »

Oczywiście poza węglem w płynie, to możesz przedawkować. Pomaga.

kukis1981

  • Gaduła
  • ****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 51
Odp: Nie daję sobie rady z glonami..........
« Odpowiedź #9 dnia: Marzec 25, 2015, 19:58:13 19:58 »

Przez zasłonięcie zbiornika rozumiesz nie świecić nic tak?.....
Zapisane

kukis1981

  • Gaduła
  • ****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 51
Odp: Nie daję sobie rady z glonami..........
« Odpowiedź #10 dnia: Marzec 25, 2015, 20:00:12 20:00 »

a tutaj większe zdjęcia
Zapisane

mario_k3

  • Moderatorzy
  • Bardzo wygadany
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 984
Odp: Nie daję sobie rady z glonami..........
« Odpowiedź #11 dnia: Marzec 25, 2015, 20:05:53 20:05 »

Na krasnorosty owszem pomaga przedawkowanie co2 w płynie należy używać przez kilka dni. Jednocześnie obserwuj krasne, jak zaczną zabarwić sie na czerwonawy kolorek to juz po nich. Przy okazji mogą sie troche rozpuścić delikatniejsże rosliny np  duży Heniek.
Jak masz jakieś nitki to zaciemnienie też pomoże, akwarium trzeba całkowicie odciąć od światła, tego słonecznego też okrywając go np. Jakimś grubym kocem. Na 3 - 4 dni. Rosliny przetrzymają nawet się wyciągną do góry. Przed zaciemnieniem pousuwają najbardziej porośnięte glonami liście.
Z tym, ze jak zacieśnisz to odstaw co2 w płynie i inne nawozy.
 
Zapisane

kukis1981

  • Gaduła
  • ****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 51
Odp: Nie daję sobie rady z glonami..........
« Odpowiedź #12 dnia: Marzec 25, 2015, 20:08:44 20:08 »

Test paskowy więc ma pewnie swoje minusy.....NO3 - 50, NO2 - 0, pH - 7, GH - >21 więc tutaj jest problem....
podłoże to bazalt, pod spodem ziemia ogrodowa, 1/4 wielkości podłoża to piasek
Zapisane

mario_k3

  • Moderatorzy
  • Bardzo wygadany
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 984
Odp: Nie daję sobie rady z glonami..........
« Odpowiedź #13 dnia: Marzec 25, 2015, 20:10:49 20:10 »

A ile czasu to podłoże jest zalane?
Zapisane

kukis1981

  • Gaduła
  • ****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 51
Odp: Nie daję sobie rady z glonami..........
« Odpowiedź #14 dnia: Marzec 25, 2015, 20:13:07 20:13 »

ponad 3 miesiące
Zapisane
Strony: 1 2 3 »   Do góry