Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Nazwa użytkownika: Hasło:
Strony: 1   Do dołu

Autor Wątek: Ceratopteris thalictroides  (Przeczytany 5484 razy)

zulix

  • Administrator
  • Bardzo wygadany
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 910
  • Chemik japoński ("jako taki")
    • Podkarpackie forum akwarystyczne
Ceratopteris thalictroides
« dnia: Maj 24, 2011, 20:41:19 20:41 »

Różdżyca rutewkowa (Ceratopteris thalictroides)

W skrócie:
Wysokość rośliny w zbiorniku zależna od wieku roślinki i wysokości akwarium - dorasta do powierzchni (długość liści z ogonkiem do 80 cm w dobrych warunkach). Zwykle jest rośliną III planu, małe roślinki mogą być na planach bliższych, ale szybko rosnąc wymagają przesunięcia).
Temperatura: 18-28 °C
Wymagane oświetlenie: od średniego do wysokiego. Dość obojętna pod względem  względem barwy światła (im lepsze tym większe rośliny i tym szybciej rośnie)
pH: bez większego znaczenia i dobrze rośnie w rzeszowskiej kranówce  (w zakresie dozwolonym w akwarium)
Twardość wody: dowolna (w zakresie dozwolonym w akwarium)
Nawożenie: nie wymagane ale przyspiesza rozwój. Jako roślina szybkorosnąca chwali sobie dużą ilość makro.
CO2: nie wymagane ale przyspiesza rozwój, toleruje też organiczny węgiel (EasyCarbo itp.)
Podłoże: granulacja dowolna, podłoże dowolne, nawet płukany żwir, ale zasobne przyspiesza rozwój i zmniejsza wielkość bryły korzeniowej.
Szybkość wzrostu: średnia i duża
Trudność uprawy: bezproblemowa w dobrych warunkach, ale jako roślina miękka jest często uszkadzana przez zwierzęta.
 
Pełny opis:
Jedna z ulubionych roślin dla początkujących bo jest ładna (przypomina paprotki domowe) i dość mało wymagająca. Ich podobieństwo do paproci skutkuje katalogowaniem jej jako paprotnic, ale to nie prawda, bo paprotnice to inny rząd roślin.
Roślina dość szybko przyjmuje się po zasadzeniu w świeżym zbiorniku. Należy jednak pamiętać, aby nie zakopywać korzeni zbyt głęboko (minimalnie korzenie powinny wystawać powyżej żwirku - inaczej roślina będzie gniła.
Roślina rozmnaża się przez rośliny potomne, które powstają z zarodników znajdujących się na liściach. Liczba nowych szczepków jest jednak zdecydowanie mniejsza niż u różdżycy pospolitej. Szczepki rozwijają się też na urwanych liściach odłączonych od rośliny macierzystej. Szczepki mogą pływać pod powierzchnią wody i wtedy najintensywniej się rozwijają mając dużą ilość światła. Roślina nie wymaga sadzenia, ale dużo ładniej prezentuje się posadzona. Jest świetną rośliną dla hodowców ryb żyworodnych ponieważ w gąszczu liści mają szansę przeżyć młode rybki.
Roślina szybkorosnąca więc w kosmicznym tempie zużywa składniki mineralne - jak miałem solidnie przerybione żyworódkami akwarium była więc dla mnie wybawieniem.

Uwagi:
Roślina krucha. Przy przesadzaniu, sadzeniu, transporcie należy szczególnie uważać na łatwą łamliwość liści. Starsze liście powoli się degenerują i odpadają - nie zawsze to wygląda estetycznie. Czasem ładnych liści w dużej roślince jest 2-3 sztuki a reszta żółtawa z czerniejącymi ogonkami.
Z uwagi na szybki wzrost mało nadaje się do stabilnych aranżacji. Potrafi bardzo ekspansywnie zająć znaczną część akwarium a rośliny potomne zwiększają gęstość "buszu".

Galeria:
 
Odmiana 1. Zdjęcie z akwarium roślinnego HT (0,6 W/l, GH ok. 10, pH ok. 7, podłoże z ziemi, CO2, nawozy), ale podobnie wyglądały egzemplarze, które trzymałem w zwykłym baniaczku na podłożu z płukanego żwiru i świetle 0,3 W/l.
Zapisane
Podkarpackie Forum Akwarystyczne

Zwykle wiem co mówię więc wiem ....., że mogę się mylić.
Strony: 1   Do góry