Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Nazwa użytkownika: Hasło:
Strony: 1   Do dołu

Autor Wątek: Anubias bateri nana  (Przeczytany 4669 razy)

zulix

  • Administrator
  • Bardzo wygadany
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 910
  • Chemik japoński ("jako taki")
    • Podkarpackie forum akwarystyczne
Anubias bateri nana
« dnia: Maj 03, 2011, 18:29:24 18:29 »

Anubias Bartera niski (anubias bateri nana)

W skrócie:
Wysokość rośliny w zbiorniku: 5-10 cm. Zwykle jest rośliną I planu, ale wobec pierwszego planu skomponowanego np. z języcznika może być na II planie. Podobnie gdy jest umieszczony na ozdobach.
Temperatura: 20-30 °C
Wymagane oświetlenie: średnie i niskie
pH: odczyn nie ma większego znaczenia
Twardość wody: nie ma większego znaczenia
Nawożenie: nie wymagane
CO2: nie wymagane
Podłoże: żwir przepuszczalny, niezamulony – sadzi się tylko korzenie (nie kłącza), rośliny można przywiązać do ozdób (korzenie, skałki itp.).
Szybkość wzrostu: niska
Trudność uprawy: mała

Pełny opis:
Bardzo dobra roślina dla początkujących, dysponujących słabym oświetleniem. Powoli, ale ładnie się rozrasta tworząc niewysoki gąszcz zieleni. Korzenie nie muszą być zakopane w podłożu. Może być przywiązana do korzeni i innych ozdób w taki sposób, że korzenie będą luźno zwisać. Roślina bardzo twarda – mało która ryba jest w stanie jej zagrozić. Podział rośliny przez podział kłącza (zalecam minimalnie 4 listki na sadzonkę). Roślina rozgałęzia się. Przy zbyt obfitym świetle liście stają się jasnozielone – wręcz żółte.

Problemy
Zakopanie rośliny wraz z kłączem w żyznym lub nieprzepuszczalnym podłożu kończy się często śmiercią rośliny. Obrastając ozdobę wypuszcza korzenie, które mogą przekroczyć wysokość rośliny. Nie stwierdziłem, aby obcięcie korzeni do długości 5 cm zagroziło jakiejkolwiek sadzonce. Zbyt duża ilość światła może spowodować żółknięcie liści a nawet ich zrzucanie.
Często podejrzewa się roślinę o to, że „ściąga glony”. Nie wydaje mi się to prawdą ponieważ liście anubiasa mogą mieć nawet po kilka lat. Każdy atak glonów w tym czasie doprowadza do pozostawienia śladów na liściach. W specyficznych przypadkach (zbyt wysokie pH) roślina cierpi na niedobory nawozów. Dotyczy to zwykle potasu bądź magnezu. Powrót do normalnego wyglądu rośliny po uzupełnieniu niedoborów trwa wiele tygodni.

Galeria
Akwarium roślinne typu LT (0,33 w/l, GH ok. 20, pH ok. 7,5, podłoże z ziemi, bez nawożenia i CO2) .
« Ostatnia zmiana: Luty 18, 2012, 19:12:55 19:12 wysłana przez zulix »
Zapisane
Podkarpackie Forum Akwarystyczne

Zwykle wiem co mówię więc wiem ....., że mogę się mylić.
Strony: 1   Do góry