Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.

Nazwa użytkownika: Hasło:
Strony: 1   Do dołu

Autor Wątek: Hygrophila pinnatifida  (Przeczytany 4872 razy)

zulix

  • Administrator
  • Bardzo wygadany
  • *****
  • Offline Offline
  • Wiadomości: 910
  • Chemik japoński ("jako taki")
    • Podkarpackie forum akwarystyczne
Hygrophila pinnatifida
« dnia: Luty 24, 2012, 17:59:45 17:59 »

W skrócie
Wysokość rośliny w zbiorniku: 5-50 cm (i wyżej)
Temperatura: 20-28 C
Wymagane oświetlenie: średnie i duże
pH: u mnie od 6 do 7.5
Twardość wody: u mnie od 5 do 20
Nawożenie: nie wymaga
CO2: raczej wymaga
Podłoże: żyzne lub jałowe (zob. opis szczegółowy)
Szybkość wzrostu: mała i średnia
Trudność uprawy: średnia

Pełny opis
Jako swego rodzaju nowość trudno mi było znaleźć dobry opis nawet na stronach anglojęzycznych. Stąd opis subiektywnie nie dopracowany z powodu tylko kwartalnego testowania roślinki, być może coś dodacie...

Roślinka należąca do łodygowców. Należy do grupy nadwódek (hygrophila) więc dla większości nazwa nie kojarzy się z niczym atrakcyjnym. Wygląd ma dosyć ciekawy, szczególnie w postaci sklepowego emersu, bądź silnie rozkrzewionej sadzonki.

Roślinka  jest bardzo ciekawa - "wspinająca się po skałach". Chodzi o to, że rozmnaża się za pomocą rozłogów. Nowe sadzonki trafiając na porowatą skałkę próbuje się zakorzenić. Potem powstaje kolejny rozłóg i roślinka "idzie po skale". Najciekawiej też roślinka prezentuje się wciśnięta w jakąś szczelinę w skałce, gdy zaczyna wypuszczać kolejne szczepki obrastające te skałki (zob. fotkę). Posadzona w podłożu, szczególnie obfitym rośnie w postać palmy z ogałacaniem dolnych części pędu. Oczywiście sadzonki powstają w taki sam sposób a więc z łodygi tuż przy korzeniu wyrastają kolejne rozłogi. Stąd w naszych rejonach nazywamy tę roślinkę "truskawką" :)

Charakter wzrostu roślinki zależy więc w dużej mierze od dostępności składników mineralnych (również i poprzez korzenie) oraz światła. Im mniej nawożenia tym roślinka mniej "wybija", jest bardziej zwarta i oczywiście tym wolniej rośnie. Przy normalnym dla HT nawożeniu wybija dość szybko w górę i traci swój egzotyczny charakter. Mniej się też rozkrzewia. Oczywiście na rozkrzewianie ma też duży wpływ dostępność światła. Przy mniejszym roślinka szybko dąży do osiągnięcia powierzchni i rozkrzewianie jest małe.

W moim LT (0,4 W/l, bez CO2) roślinka mi zdechła :( Raczej biorę na karb zbyt małego oświetlenia.

Problemy:
Dla mnie problemem jest "palmowaty wygląd roślinek pędzonych u mnie w HT co biorę na karb przepełnienia roślinnego i obfitości nawozów. Takie roślinki nie są już zbyt atrakcyjne wzrokowo.

Galeria:
Dzięki uprzejmości Zoo Iguana
- emers:

- forma pnąca po kamieniach


Moje roślinki z akwarium roślinnego HT (ziemia, 0,6-0,7 W/l, CO2, pełne nawożenie, ale nie EI, parametry wody nie ekstremalne, np. KH 5-10, GH 10-15).

Roślinka jakiś czas po opuszczeniu sklepu - zmiana z formy nawodnej w podwodną.


Palmy w moim akwarium:


A tak się rozmnaża na bogatym podłożu:
Zapisane
Podkarpackie Forum Akwarystyczne

Zwykle wiem co mówię więc wiem ....., że mogę się mylić.
Strony: 1   Do góry